Pan Prezydent przebywał w Heidelbergu od piątku do niedzieli (28 – 30.10) na zaproszenie grupy KOD Heidelberg. Oficjalna część wizyty 29 października była poświęcona spotkaniom z Polonią i z publicznością niemiecką.

59031e774a726ec172399d6608da31b5Sobota zaczęła się wspólnym śniadaniem Pana Prezydenta z dziećmi w wieku od 6 do 16 lat. Dzieci zadały wiele pytań, ale pytania miał również Pan Prezydent. Dodatkowym rezultatem spotkania było powstanie albumu z rysunkami sporządzonymi przez dzieci, który był miłym prezentem dla Pana Prezydenta. Podczas zwiedzania starówki i zamku w Heidelbergu odbyło się krótkie prywatne spotkanie z Burmistrzem Mannheim, Panem Dr Peterem Kurzem. Dr P. Kurz wyraził swoje zainteresowanie pogłębianiem współpracy na poziomie regionalnym i ewentualnym wspólnym projektem edukacyjnym.

Po południu Pan Prezydent spotkał się z Polonią naszego regionu na podwieczorku. Obecnych było około 40 osób w tym także dzieci. W swobodnej, przyjaznej atmosferze dyskutowaliśmy o sytuacji w kraju a także o życiu Polonii w Heidelbergu.

f4afb9fdec2f4084eb2f3536dd015b25

Wieczorem na zaproszenie naszej grupy KOD_HD, we współpracy z DAI (Deutsch-Amerikanisches Institut Heidelberg) Pan Prezydent wystąpił z wykładem na temat perspektyw dla Europy. W audytorium obecnych było około 250 osób, Polaków i Niemców reprezentujących pełen przekrój wiekowy.

ef4144817d98c0d594220eb5a6454dbePan Prezydent wyraził dobitnie konieczność przeciwdziałania tendencjom osłabiającym Unię Europejską. Podkreślił także, że populizm jest nie tylko wewnętrznym problemem Polski ale zjawiskiem występującym obecnie we wszystkich krajach Europy a nawet poza Europą. Podczas żywej dyskusji, w której aktywnie uczestniczyła też publiczność niemiecka Pan Prezydent krytykował fałszywą tezę głoszoną przez grupy populistyczne jakoby jednoczenie Europy stało w sprzeczności z kultywowaniem tradycji patriotycznych poszczególnych państw członkowskich. Wskazał, że jest wręcz przeciwnie, bo EU popiera, także finansowo, wszelkie ruchy regionalne.

Przed wykładem Pan Prezydent udzielił wywiadu dla Rhein-Neckar-Zeitung.

Mieliśmy okazję poznać niezwykle suwerennego i kulturalnego polityka, dla którego żadne pytanie nie jest zbyt trudne, nawet gdy jest stawiane w sposób prowokacyjny.

Po tym pierwszym ważnym sukcesie KOD Heidelberg planuje na rok 2017 dalsze imprezy, spotkania z ludźmi polityki kultury i sztuki. W następnej kolejności zapraszamy na wystawę współczesnej, polskiej fotografii artystycznej, a następnie, w styczniu na spotkania dyskusyjne z Mateuszem Kijowskim.

Bardzo dziękujemy Panu Prezydentowi Komorowskiemu za przyjęcie zaproszenia i wizytę w Heidelbergu. Równie serdecznie dziękujemy Instytutowi Bronisława Komorowskiego, DAI Heidelberg oraz Camera Lucida 1755 za ogromną pomoc w organizacji wizyty Pana Prezydenta.

Jerzy Paetzold, Heidelberg 31.10.2016

Reklamy